Paví FM DX stránka - starší novinky

2000

~ 21. prosince Další změna v PS Rádia Blaník proběhla na pražském vysílači na 87.8 MHz, staré PS BLANIK__ bylo změněno na BLANIK_P (P jako Praha).

~ 17. prosince Radio Blaník na svém Votickém vysílači na 105.5 MHz změnilo PS z BLANIK95 na BLANIK_C (zřejmě Blaník Čechy). Na novém vysílači 106.5 MHz z Chomutova se vysílá hudební program bez moderátora.
~ Rádio Kiss Proton 90 FM z Plzně uvedlo do provozu nový vysílač na 98.2 MHz přímo v Plzni. Zároveň změnilo svoje PS z _KISS_90 na KISS_FM_.

~ 1. prosince Do provozu byl uveden nový vysílač Rádia Blaník na 106.5 MHz z Chomutova, kóta Jedlák výkonem 10 kW. Nyní se vysílá smyčka oznamující nový kmitočet. Na webu Radia Blaník v záhlaví přibylo 106.5 fm SEVER. Za alert děkuji Šerifovi.

~ 2. října V sobotu 29. září přestal vysílač Jihlava / Javořice na 107.1 MHz přenášet program regionálního studia Českého Rozhlasu Brno a začal 24 hodin denně šířit druhý program ČRo Praha. Změnilo se příslušně i RDS, nyní je __CR_2__.
~ Radio Kiss 98 se vrátilo na kmitočet 90.2 MHz v Kutné Hoře, kde jen několik týdnů vysílal nový taneční program Kiss FM. Společnost Kiss k tomu přiměla stížnost konkurenčního subjektu u Rady pro RTV.
~ Radio City (platí i pro Radio Blaník na 87.8) vysílá od soboty výrazně nižším výkonem. Dá se předpokládat, že probíhá údržba anténního systému na Malešické spalovně.

~ 21. září Dnes zhruba od 7.00 do pozdního odpoledne bude za účelem měření vysílat Radio Faktor na 104.3 MHz z vysílače Kleť, namísto běžného vysílače Kluk, a to ve vertikální polarizaci. Za informaci děkuji Petru Horovi.

~ 13. září Tři 220 metrů vysoké stožáry krátkovlnných vysílačů, které od roku 1953 stály u města Litovel nedaleko Olomouce, byly v pondělí odstřeleny pomocí devíti kilogramů semtexu. Vysílače byly od roku 1996 mimo provoz a jejich majitel, České radiokomunikace, pro ně nenašel uplatnění. Odstřelu přihlížely stovky diváků. Vysílače se původně používaly pro telegrafní provoz, později jako rušičky vysílání Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky do Sovětského svazu. (podle MFD)

~ 9. září Pražské Radio Blaník změnilo na svém votickém vysílači na 95.0 Mhz RDS službu PS z _BLANIK_ na BLANIK95. Nový radiotext zní KLASICKE HITY - RADIO BLANIK 95 FM CECHY A 87.8 PRAHA. PI kód je 243C. Na pražském vysílači 87.8 zůstává PS BLANIK__ a stejný radiotext, PI 233C. Vysílají se rozdílné reklamy, zbytek programu je společný. AF není ani při společném programu.

~ 6. září Radio Bonton obnovilo vysílání RDS, i nadále se v radiotextu vysílá název interpreta a skladby. Navíc ve chvíli kdy se žádný song nevysílá (reklamy, zprávy...) běží různé vtipné hlášky a slogany.

~ 4. září Radio Bonton od víkendu nevysílá RDS, alespoň na pražském vysílači 99.7 MHz. Toto rádio předminulý týden zahájilo v RDS v radiotextu vysílání názvu interpreta a skladby, kterou právě hrálo.

~ 29. srpna Začátkem srpna byl v Rakousku spuštěn nový vysílač ORF Radio Oberösterreich na frekvenci 107.9 MHz v Liebenau na českorakouských hranicích. Výkon je 250 wattů, ale i přesto je díky volnému kmitočtu dobře chytatelný i ve středních Čechách. Další zvláštností je, že jde o první vysílač s vertikální polarizací v Rakousku. RDS se vysílá. Za informace děkuji Pavlu Bártovi, který se ptal přímo v ORF.

~ 7. srpna Seznam radiotextů dosáhl počtu 400 kusů. Nejvíce se o to zasloužila Vltava, která vysílá pořádně dynamické radiotexty.

~ 3. srpna V bandscanu Pavla Bárty ze Struhařova na Benešovsku jsou nyní dvě fotografie antény, na kterou byl bandscan pořizován. Pokud hledáte inspiraci ke stavbě vlastní antény, zde máte možnost.

~ 20. července Začal vysílat nový vysílač Českého rozhlasu 2 - Praha na 94.2 MHz z kóty Jedlová hora nad Chomutovem výkonem 10 kW. Stav RDS jsem bohužel nemohl ověřit, z důvodu silného rušení Vysočinou zprava a Frekvenci 1 zleva.
~ Všiml jsem si zajímavé anomálie v RDS Rádia Blaník: na votickém vysílači (95.0) je PI kód 243C, kdežto na pražském vysílači (87.8) je PI kód 233C. Stejně tak se liší PS kód, na votickém _BLANIK_ a na pražském BLANIK__. Druhá cifra PI kódu se používá pro rozlišení lokálních relací, u Rádia Blaník je však rozdílný PI kód i během společného programu. Stejně tak absence AF brání v automatickém přelaďování mezi vysílači Rádia Blaník.

~ 19. července Koukněte na tak trochu jinou homepage, Razziho RazziLand. Razzi je zprávař a moderátor Radia OK a na jeho stránce najdete zákulisní informace z jeho rádia i zajímavosti s rádiem nesouvisející.

~ 13. července Nee, tahle stránka neumřela, i když to tak vypadá, jenom se nic podstatného moc neděje. Aktualizoval jsem data v radio.simulatoru, takže jsem našel dvě novinky: Radio Most přemístilo chomutovský svůj vysílač na 90.6 z Jedlové hory do města a zvýšilo výkon na 4 kW. Radio Impuls začalo vysílat v Klatovech z kóty Doubrava na frekvenci 94.0 výkonem 5 kW.

~ 18. června Byl jsem včera v Českém Krumlově, sic ne za rádii ale za středověkem (Slavnosti pětilisté růže), ale i přesto jsem si cestou na autorádiu všiml dvou věcí: 1. Faktor 2 nemá RDS, a za 2. Faktor 1 přestal v PS používat pomlčky, takže nyní je _FAKTOR_. Také jsem asi půlhodinku přihlížel živému vysílání Knedlo-Zela Frekvence 1 z Českého Krumlova.

~ 13. června Včera, 12. června v poledních hodinách začal vysílat nový dokrývač pražského Rádia Kiss 98 FM v Kutné Hoře z kóty Kaňk na frekvenci 90.2 MHz, kterou předtím mělo dnes již neexistující Rádio Styl a která byla od ledna minulého roku, tedy téměř rok a půl němá. Vysílá se zřejmě maximálním výkonem 1 kW, protože signál je kvalitnější než u Rádia Zlatá Praha, šířeného ze stejného vysílače na frekvenci 106.6 MHz. Vysílá se RDS, shodné s pražským vysílačem. nfo: hawkey a Petr Žák.

~ 7. června Na pražském vysílači Rádia Blaník na 87.8 MHz je již podruhé v tomto roce vysíláno nesmyslné PS, opakuje se závada z ledna, poslední dvojznak vůbec není vysílán, takže na běžných přijímačích PS nenaskočí vůbec, na přijímačích, které umí zobrazovat PS po dvojznacích a na počítačových RDS dekodérech uvidíte něco takového: _BLANI~~. Zřejmě půjde o závadu na kodéru, nevěřím že by technik udělal stejnou chybu dvakrát po sobě. Za upozornění děkuji Lukáši Polákovi.

~ 5. června Pražský zvěd Pavel Bárta hlásí, že ČRo Brno z vysílače Jihlava na 87.9 MHz po dlouhé době obnovil vysílání RDS.

~ 3. června Petr Kružík z Jihlavy mi poslal svůj bandscan, ve kterém jsou zastoupeny kromě českých rádií stanice z Rakouska, Polska, Slovenska, Německa a dokonce i několik stanic z Maďarska, celkem na 166 kmitočtů.

~ 26. května V neděli 21. května večer bylo zahájeno vysílání RDS z vysílače Rádia Evropa 2 v Opatovicích u Hradce Králové. Parametry jsou shodné s ostatními vysílači, tj. PI je 2204 a PS EVROPA_2.

~ 18. května V sobotu jsem byl spolu s havířovským informátorem a rádiovým přijímadlem na bandscanolovné výpravě Lysá Hora 2000. Počasí nám přálo a tak jsme po namáhavém pěším výstupu před polednem dorazili na vrchol, kde je kromě televizního vysílače a meteorologické stanice i příjemná horská chata. Před ní jsme rozbili tábor (rozuměj rozbalili deku) a jali jsme se zapisovat všechny stanice, které se nám dařilo lovit. Výsledný bandscan si prohlédněte zde.

~ 15. května Po dlouhém odbobí nudy nyní začínají zajímavé časy. V pátek mi přišla papírovou poštou disketa od Radka Antoše z Kolína, který bohužel není přítomen na internetu, zato však pilně pomocí počítače dekóduje RDS a zajímavé věci ukládá. Přispěl nemalou měrou do mé radiotextové sbírky, přidal jsem celkem 50 nových radiotextů, z toho 31 patří Českému rozhlas 3 Vltavě. Na disketě byl také dopis, ze kterého cituji např.: Na Radiu Černá hora byla v době letošních březnových povodní velmi zajímavá RT smyčka: KRIZOVA LINKA 0439 812 888 CER.HORACER.HORACER.HORACER.HORA
~ V nejbližších dnech se můžete těšit na bandscan, který jsem pořídil v sobotu na Lysé hoře, čítající něco přes 100 kmitočtů. Ještě musím identifikovat některé polské vysílače.

~ 8. května Koukám, že jsem se zapomněl zmínit o nové službě na fmdx.metropole.cz: prohledávatelné seznamy vysílačů. Můžete hledat téměř podle čehokoliv nebo si nechat vypsat úplný seznam. Obsahuje data pro Česko a Slovensko.

~ 7. května Z votického vysílače Rádia Blaník, přesněji z jeho RDS, zmizelo AF.

~ 29. dubna Pražské Rádio Blaník již vysílá RDS i na svém druhém vysílači Votice, 95.0 MHz. PS je _BLANIK_, PI kód 243C, PTY 10 (Pop music), TP není, AF 87.8, CT je (ale o hodinu posunuté dopředu) a radiotext KLASICKE HITY RADIO BLANIK 87.8 PRAHA A 95.0 CECHY.

~ 15. dubna Plzeňské country Rádio Karolína spustilo svůj dokrývač v Klatovech, kóta Doubrava, povolený výkon 200 wattů.
~ Tomáš Řapek (vedoucí technického odboru Rady pro R&TV) mi zhruba před dvěmi týdny zaslal bandscan ze svého bydliště v Příbrami. Spousta zmatků v zaměstnaní zahrnující i stěhování kanceláře mi zabránila se mu věnovat dříve. Nicméně si ho již můžete sami prohlédnout, čítá 137 kmitočtů z Čech, Německa a Rakouska.

~ 6. dubna Můj zvěd Pavel Bárta se vrací po letech opět do éteru. Kdysi vysílal v dnes již neexistujících Radiích Alfa a R.I.O., nyní má pro sebe každý týden jednu hodinu vysílacího času ČRo Reginy Praha 100.7 MHz a 92.6 MHz - poslouchejte každou sobotu od 22 do 23 hodin jeho autorský pořad Disco 70's & 80's, kde uslyšíte taneční hity dávno minulé. Zveme vás všechny na taneček!

~ 29. března Na votickém vysílači Evropy 2 na 105.5 MHz bylo včera změněno PS z E2_105.5 na EVROPA_2. Evropa 2 tedy pokračuje na sjednocení celé své sítě pod jednotnou hlavičku. Za info děkuji Thomasi Högerovi do Havlíčkova Brodu.

~ 28. března Včera kolem půl páté večer začal vysílat na 106.6 MHz nový vysílač Rádia Zlatá Praha z Kutné Hory z kóty Kaňk, odkud dříve vysílalo Radio Styl, a to výkonem 1 kW. Spuštění bylo zároveň oznámeno moderátorem do vysílání. Vysílá se i RDS, shodné s 97.2, nejspíše se baluje celý signál. Údaje RDS tedy jsou: PS ZLATAPHA, PI 2035, TP ano, PTY 10 (POP). AF se zatím nevysílá. Ze stejné kóty by měl v nejbližších týdnech začít vysílat i pražský Kiss 98.

~ 23. března Na doméně fmdx.metropole.cz se budou objevovat různé moje vylomeniny, od včerejška tam najdete první službu - počítačový výpočet pravděpodobného bandscanu pro libovolné místo naší republiky nebo Slovenska. Mám bohužel poněkud obstarožní databázi vysílačů, takže pokud tam najdete neaktuální nebo nepřesný údaj, dejte mi vědět buď emailem (dole na stránce) nebo přes pager na ICQ (vpravo v tmavém sloupku). Bližší podrobnosti se dočtete přímo na stránce. A kdyby jste snad zapomněli odkaz, tak stačí kliknout na nápis Spočtěte si svůj bandscan.

~ 16. března Zvěd Pavel Bárta hlásí, že RDSko u Radia Life už zase běží.
~ Radiohrad se vrátil k původnímu výkonu svého vysílače v Třinci na 97.4 MHz, hlásí můj havířovský zvěd. Viz zpráva z 11. prosince.

~ 15. března Upřesnění včerejší zprávy o Rádiu Melody: celý radiotext zní POSLOUCHATE RADIO MELODY 103.7 A PREJEME VAM PRIJEMNY POSLECH. Poděkování za info patří Lukášovi Polákovi.

~ 14. března Tak jsme se dočkali. Včera v odpoledních hodinách (mezi 16 a 18 hod) začalo vysílat nové pražské soukromé Radio Melody na frekvenci 103.7 MHz, podle oficiálních zdrojů nejspíše z vysílače Stadion Rošického. Včera odpoledne se začalo vysílat ticho ve stereu, hned od začátku byl v provozu RDS kodér, vysílají se následující údaje: PS _MELODY_, PI 203E, TP ano, PTY 12 (MORM), AF ne, RT ano, ale kvůli slabému signálu jej mám nekompletní: "POSLOUCHATE RADIO MELODY 103,7 FM A ...". Program jako takový začal dnes ráno v 5.00. Rádio Melody vysílá country hudbu, jak českou tak americkou (česká tvoří zhruba 80%), žánrově je nejbližší Country Radiu. Má již i dopravní zprávy v celou hodinu, leč nespíná TA. Pokrytí Prahy signálem je dobré, mimo Prahu však signál rychle klesá a třeba u mě v Sázavě je jen velmi špatně slyšet (pokrytím odpovídá BBC, která vysílá ze stejného vysílače). Rádio má registrovanou adresu www.melody.cz, zatím tam ale nic nenajdete.
~ Pokud si ještě někdo pamatuje na Radio Triangl, určitě zná černou kroniku pod jménem Z denníku Inspektora Cruso. Tento pořad v současnosti v nezměněné podobě, dokonce čtený stejným člověkem a se stejnými jingly, vysílá mladoboleslavské Radio Jizera. Čte Jirka Crusomil :)

~ 13. března Dva postřehy mého zvěda Pavla Bárty z nedělní cesty po východních Čechách: Radio Life momentálně nemá RDS.
~ Evropa 2 z Žalého na 106.4 MHz má výrazně slabší zvuk, zvláště nepříjemné je to v autě, když vám autorádio přelaďuje ze 105.5 na 106.4 a zpátky. Navíc, Evropa 2 z Žalého už nemá E2-DUHA_, ale celosíťové EVROPA_2.

~ 7. března Další vysvětlení horšího příjmu Rádia 1 mi zaslal Myster. Na vysílači Petřín se provádí totální rekonstrukce a vysílá se zatím do náhradního vertikálního dipólu. Bude to trvat zhruba měsíc.
~ Mám nové zaměstnání, pracuji jako programátor pro Metropoli, čehož zajímavý vedlejší efekt je, že jsem celý den k sehnání na emailu a na ICQ pozor změna!! 66794152.

~ 3. března Omlouvám se novému jihlavskému zvědovi Petrovi Kružíkovi, že jsem špatně uvedl jeho příjmení. Zároveň mám od něj, respektive od Luboše Čumpla, člena Jihlavského DX klubu, tuto zprávu o Rádiu Karyon: 29.2.2000, 14:30 "Na rádiu KARYON mají asi problém s centrálním počítačem nebo diskchangerem, poněvadž do éteru pouští stále stejnou písničku: Petr Janda & Petra Janů - Jedeme dál. Znělky a chování moderátorů jsou normální, hrají písničky na přání, ale vždy se do éteru rozjede "jedeme dál". Časem chápu, že o této situaci vědí a snaží se to tutlat. Viz (rozhořčené telefonáty - a odpovědi typu není možná, nemáte naladěno něco jiného). Přitom už i oficiálně asi tak 5x do hodiny avízují v písničkách na přání: a teďka si zahrajem Petra Jandu ..... Situace se opakuje a neuvěřitelně trvá do pozdních nočních hodin..." Žeby y2k, je přeci 29.2....?
~ Z Černé Hory vysílající Radio Impuls na 92.1 MHz v uplynulých dnech razantně zvýšilo výkon, nyní na značném části středních Čech úspěšně znemožnujě příjem Radia 1. Na dotaz Pavla Bárty přímo do Rádia Impuls bylo zděleno, že se nezvýšil výkon, ale že "signál je teď kvalitnější". Přeberte si to sami, my tomu docela nerozumíme. Na prosté zvýšení modulačního zdvihu je změna příliš markantní.
~ Přidávám odkaz na Jihlavský DX club, jemuž "šéfuje" již zde zmíněný Petr Kružík. Najdete tam přehledy vysílačů, odkazy, adresy rádií a základní informace o RDS.

~ 1. března Omlouvám se za dvoutýdenní přestávku, mohou za to objektivní technické obtíže (mám nový počítač, včera jsem na něj instaloval zbrusu nové Windows 2000...)
~ Stala se věc neuvěřitelná, neskutečná. Hradecké Radio OK má RDS! PS je RADIO_OK, PI kód je 283D, TP se vysílá, CT se nevysílá, AF je 103.4 a radiotext RADIO OK, RADIO KTERE LETI *93.9 VYCHODNI CECHY *103.4 HRADEC KRALOVE. Děkuji za upozornění zvědovi Petrovi Kružíkovi z Jihlavy.
~ Ze stejné zdroje mám vysvětlení, proč na vysílači 87.9 MHz ČRo Brno není RDS (volně cituji vyjádření pana Kovalíka): Na vysílači je porucha na přijímacím satelitu (snad), takže se baluje signál z Javořice 107.1. Tento signál je veden kabelem a potom vzdušnou cestou, a někde na cestě je přikážka, přes kterou RDS neprojde.
~ Avizovaný start Radia Melody se dosud nekonal, snad se dočkáme v nejbližších dnech.

~ 18. února Dvě zprávy od čtenáře Vaška Hrubého: 16. února večer po 20. hodině vypadl pravý kanál modulace Radia VOX 95.3 MHz a byl degradován brumem. Další den ráno již bylo vše OK.
~ Německé Radio Lausitz vysílající z Löbau na 107.6 MHz, které je dobře chytatelné po velké části Čech, změnilo PS v RDS z LAUSITZ na Punkt 6.

~ 17. února Prakticky měsíc trvalo technikům Rádia Blaník opravit nesmyslné PS na pražském vysílači 87.8 MHz - PS je nyní v pořádku, vysílá se _BLANIK_. Děkuji za upozornění novému pražskému zvědovi Lukáši Polákovi.
~ Včera proběhla úplná výluka vysílače Chrudim / Krásné, mimo provoz tudíž bylo všech šest kmitočtů odsud šířených (89.7 Radiožurnál, 93.9 OK, 97.4 F1, 100.1 ČRo HK, 102.7 Vltava a 106.0 Impuls).
~ Regina Praha v uplynulých dnech kouzlila s RDS kodérem na vysílači 92.6, v pondělí se nevysílalo PS ani radiotext, jindy se zas vysílal radiotext Vltavy. Nyní má Regina nové dva radiotexty, které se střídají ve smyčce: REGINA PRAHA - NEJVERNEJSI OBRAZ PRAHY a REGINA PRAHA - VASE METROPOLITNI RADIO.
~ Také Rádio Impuls si pořídilo nový radiotext: RADIO IMPULS - MODERNI INFORMACNI RADIO

~ 16. února Podle této stránky startuje nové pražské Radio Melody na 103.7 MHz již v úterý 22. února. I když zdroj je ne-příliš-důvěryhodný, stejně budu (nejen já) pozorně toho dne sledovat ether.
~ Můj zip-drive, kde sem měl uložena všechna data, odešel minulý týden do věčných lovišť, takže aktualizace této stránky jsou nyní vytvářeny dosti partyzánsky. Omlouvám se tudíž všem pravidelným čtenářům.

~ 10. února Dostala se mi do pařátů RDS sbírka Radka Antoše z Kolína, a to přes Jana Koláře z Nymburka, mimojiné redaktora úlovkové sekce v DX revue. Radek používá softwarový dekodér v počítači, takže jeho sbírka je opravdu rozsáhlá (625 logů z 43 stanic). Přebírám z této sbírky radiotexty do své radiotextové stránky. Ve sbírce jsou logy od června 1998 až do současnosti. Přidal jsem celkem 46 radiotextů. A ještě dvě obludy - ta první byla ulovena 30. června 1998: CRA PRAHA   TELI RDS-ENCODER DATASET 1 na 89.7 MHz z Krásného (tohle tam, pokud se pamatuju, běžeho hodně dlouho, snad rok), a ta druhá: Pokusny text 1   Pokusny text 1 na pražské Evropě 2 dne 11. dubna 1999.

~ 3. února Včera odpoledne před třetí hodinou podle informací přímo z vysílání vypadl Radiu Bonton vysílač Česká Lípa na 96.9 MHz. Zřejmě jde o závažnější poruchu přímo na vysílači.

~ 27. ledna Zřejmě ČRo Brno nevysílá RDS na vysílači 87.9 Jihlava (nebo má nízký zdvih). Mě nenaskočil ani při velmi silném signálu.

~ 25. ledna Dvě horké zprávy od havířovského zvěda Slávka Jelínka: Dne 19.1. Radio Apollo na 89.3 MHz vysílalo ticho. Tuto skutečnost jsem pozoroval od 14:30 do 15:00, když jsem projížděl přes Přerov.
~ Dne 21.1. Radiu Kiss Morava vypadlo na 2 minuty vysílání. Stalo se tak od 10:19 do 10:21. Zrovna se v tu dobu vysílaly nabídky volných míst a moderátor dělal jako že nic (nejspíš o tom nevěděl), takže některé firmy tak přišly o svou reklamu. :-)
~ Radiožurnál o víkendu přestal vysílat názvy pořadů v radiotextu, naštěstí v pondělí provoz opět obnovil.

~ 21. ledna A zase RDS. Včera večer začal ČRo 1 - Radiožurnál ve svém radiotextu vypisovat názvy a stručné popisy pořadů, které se zrovna vysílají. Zatím to má jisté mouchy (při Večerním Radiožurnálu hlásal radiotext Hitparádu IFPI). Konkrétní ukázky najdete na radiotextové stránce. Doufejme, že tento systém vydrží - Radiožurnál by se tak stal co se týče RDS nejprogresivnější stanicí v zemi (Frekvence 1 totiž již druhý měsíc hlásá jen "MILENIUM MILENIUM".
~ Samé mezery ve svém radiotextu nyní vysílá i Evropa 2 na pražském vysílači 88.2. Naopak City se vrátilo ke starému radiotextu (8x CITY_937).

~ 13. ledna Na pražském vysílači Radia Blaník 87.8 je rozbitý RDS kodér - v PS se vysílá jen prvních šest písmen (BLANIK~~ - vlnkou jsem označil pozice, které se nevysílají). Navíc text je oproti dřívějšku posunut doleva, takže tu existuje možnost, že kodér je jen špatně nastaven. Na normálním přijímači se to projeví tak, že název nikdy nenaskočí. Ostatní funkce RDS jsou v normálu.

~ 12. ledna Evropa 2 na svém votickém vysílači změnila RDS, nyní se vám na displayi rádia objeví E2_105.5, radiotext se také změnil: EVROPA 2 - 105.5. Na pražském vysílači je EVROPA_2 i přesto, že oba vysílače vysílají stejný program.

~ 10. ledna Pražské Radio City změnilo radiotext, nyní jsou vysílány samé mezery. Stejný radiotext vysílá již dlouhou dobu i Kiss 98. Můj názor: to raději radiotext žádný než takovýhle. Také Vltava mírně obměnila své radiotexty. Malá agitace: přispějte i vy do sbírky radiotextů českých rádií.

~ 2. ledna 2000 Tak silvestrovské oslavy jsme přežili ve zdraví a je tu první aktualizace v novém roce, která bude ve znamení přelomu roku. Jednak jsem odchytil novoroční radiotext Kissu 90 a dále se mi dostalo do spárů PéeFko Radia Life.

1999

~ 28. října Pražské Rádio Limonádový Joe obnovilo po dlouhé době vysílání RDS (_L._JOE_).

~ 27. prosince Východočeský éter se stává přehlídkou frekvencí Evropy 2. Cestoval jsem včera do Kutné Hory a velmi slušně tam hrály tyto tři kmitočty: 99.3 MHz z Pradědu, kde je již v pořádku RDS (EVROPA_2 PI 2204 TP PTY 10), novější kmitočet 106.4 MHz z Vrchlabí, kde je také RDS (E2-DUHA_ PI 2204 TP PTY 10) a čerstvě spuštěný kmitočet 99.5 MHz z Hradce Králové, kde zatím RDS není. Na Duze jsem zaznamenal i lokální jingly a reklamy. Z nově plánovaných vysílačů v Kutné Hoře (Zlatá Praha, Kiss 98 a ČRo) zatím nevysílá žádný, a zřejmě už do konce roku ani vysílat nezačne. Na kótě Vysoká během tohoto roku vyrostla kovová věž, v současnosti nese vysílací buňku sítě mobilních telefonů Paegas. Tato věž je vidět z hlavní silnice Kutná Hora - Praha, mezi obcemi Suchdol a Miskovice na jižní straně silnice.

~ 22. prosince Konečně byly do provozu uvedeny stránky Rady pro rozhlasové a televizní vysílání na adrese http://www.rrtv.cz/. Podrobně jsem je prozkoumal a musím říct, že se Rada opravdu vytáhla, kdyby navíc stránky udržovala aktuální, tak si opravdu nemůžeme stěžovat. Takže co tam najdete: seznam s fotografiemi všech členů Rady, plné znění několika nejdůležitějších zákonů (o vysílání, o Radě, o ČT, o ČRo, o reklamě, směrnice EU), připravené formuláře ve wordovském formátu, výsledky licenčních řízení, seznamy přidělených kmitočtů a provozovatelů vysílání (snad jen že datumy konce platnosti nejsou Y2K compliant ;) ) - plné znění výročních Zpráv a diskusní fórum pro čtenáře - tedy prakticky veškerá činnost Rady. Jediné, co jsem nenašel, jsou emailové adresy jednotlivých členů Rady. Celkový dojem: velmi dobrý flash: emailové adresy členů rady jsou podle klíče <příjmení tečka první písmeno křestního jména @rrtv.cz> Za upřesnění děkuji Tomáši Řapkovi (rapek.t@rrtv.cz)

~ 11. prosince Po dlouhé době se ozval havířovský zvěd Slávek Jelínek pozoruje velké zvýšení výkonu Radiohradu z Třince na 97,4 MHz. V Havířově chodí již 14 dní čistě ve stereu (předtím se topil v šumu) a je dobře slyšet dokonce i v centru Ostravy. Dále Slávek zaregistroval v neděli 5. prosince odpoledne zhruba od 15:30 výpadek vysílání Zlaté Prahy.
~ Aktualizuji odkaz na vysielace.sk, kam se přesunul Karol Ďuriš, známější pod jménem Axelle. Pokud hledáte aktuální informace ze Slovenska nebo kvalitní přehled slovenských fm vysílačů, zamiřte k němu.

~ 7. prosince zvěd Pavel Bárta získal zajímavé informace z Radia Kiss 98, jež nedávno dostalo od Rady dva dokrývací kmitočty v Kutné Hoře 90,2 MHz a v Poděbradech 91,1 MHz. Dotaz: Kdy budou obě frekvence spuštěny? Stačí měsíc. Odpověď: Doufáme, že nejpozději v lednu. Dotaz: Kutnohorská frekvence bude na kótě Kaňk jako dříve Styl? Odpověď: Spíše věž Správy radiokomunikací Kaňk. Dotaz: Bude na obou frekvencích spuštěno od začátku RDS? Odpověď: Ano. Na dotazy odpovídal Martin Hroch <program.98fm@kiss.cz> jemuž tímto za ochotu jinde nevídanou děkujeme.

~ 25. listopadu Radio Vysočina má nový radiotext propagující svoje www stránky: RADIO VYSOCINA, RADIO PLNE HUDBY - HTTP://WWW.RADIOVYSOCINA.CZ

~ 18. listopadu Zdá se, že cukráková frekvence 97.7 Rádia Classic se již přestěhovala na vysílač Votice / Mezivrata. Příjem v Praze je nyní mnohem horší, ktežto příjem v Benešově je mnohem lepší, takříkajíc votický.

~ 2. listopadu Můj havířovský zvěd Slávek Jelínek hlásí, že začala vysílat Frekvence 1 z vysílače Valašské Meziříčí / Radhošť na frekvenci 94.1 MHz. Načež se ozval s upřesněním Zdeněk Halamíček, který pracuje na Radhošťi jako technik Českých radiokomunikací. Frekvence 1 vysílá od 15. října od 4:00, výkon koncového stupně je 1 kW a vyzářený výkon ERP je 7,2 kW.

~ 22. října Můj zvěd Pavel Bárta získal od Tomáše Řapka z Rady pro R&TV informace o dalších kmitočtech pro kótu Kutná Hora: "ČRo má v Kutné Hoře přiděleny dva kmitočty s výkonem 1 kw ERP: 100,5 MHz pro Regionální studio ČRo a 102,2 MHz pro ČRo 2. Termín zahájení provozu mi není znám." Neví se ani které regionální studio tam bude vysílat, protože Regina Praha se mění na metropolitní stanici a tak okrajové středočeské okresy převezmou ostatní regionální studia, v případě Kutné Hory půjde nejspíš o ČRo Hradec Králové. Všechno ovšem můžou změnit nové kraje...

~ 18. října Včera k večeru jsem já a ještě několik "konkurentů" (radia.cz a CSDXC) dostali od Vaška Voborníka z Radia FM Plus email, v němž stálo: "Dnes odpoledne jsme zkusebne rozbehli v RDS radiotextu nazvy prave vysilanych pisnicek." Bohužel nemám možnost si tuto skutečnost osobně ověřit, ale je to jistě chválihodný a v naší zemičce ojedinělý čin. Podobnou službu má z blízkých stanic ještě polské radioZET. Obdobná služba, totiž uvádění právě vysílané skladby na své webové stránce, běží na radio.fmplus.cz již delší dobu.

~ 14. října Jak jste si možná všimli (a možná taky ne), pražské Radio VOX vstoupilo do tohoto týdne s novým hudebním formátem, který sliboval být více "in". Nerad na této stránce hodnotím program, ale podle mě se ze starého tuctového rádia stalo nové tuctové rádio. Vůbec bych o tom nepsal, kdybych od jistého Hardyho přímo z VOXu nezískal emailem tuto nahrávku upoutávkové annonce (už tam není - 1,46 MB, mp3), která běhala na VOXu minulý týden a upozorňovala právě na změnu formátu. Ještě jednou díky!

~ 12. října Na pražském kmitočtu 87.8 Rádia Blaník se změnilo RDS, konkrétně ve službě PS zmizely krajní pomlčky, takže nyní se vysílá _BLANIK_ (ex. -BLANIK-). Také byly změněny všechny jingly, kde se vyskytovala slova 95 FM. Nové jingly již nejsou (naštěstí) zpívané, namlouvané jsou hrubým mužským hlasem.
~ Evropa 2 na 105.5 z Votic, ještě donedávna Evropa 2 Lion, již před nějakým časem skoncovala s Lionskými vstupy, a nyní se konečně změnil i radiotext, nyní je EVROPA 2 - MUZIKA NA MAXXIMUM.

~ 8. října přidávám odkaz na stránky Radia Hacker, pirátského rádia provozovaného jistým člověkem, shodou okolností spolustudujícím na ČVUT FEL. Zaměřte se hlavně na fotografie vysílačů v rubrice Historie - naleznete tam zajímavé snímky Krásného, Chotěboře, Strážníku a Jedlové u Varnsdorfu.
~ Z důvodu neskutečné pomalosti hostingu zdarma na Bohemia.net jsem se rozhodl otevřít mirror (zrcadlo) na síťi Video On Line, který je výrazně rychlejší. Obsah budu udržovat na obou adresách stejný. Odkaz je vpravo nahoře v červeném rámečku.

~ 7. října Radio Blaník má na svém novém pražském kmitočtu 87.8 již RDS: PI 243C, PS -BLANIK-, PTY 10 (POP MUSIC), TP ON, AF OFF, RT RADIO BLANIK, 87,8 FM PRAHA, 95,0 FM CECHY. Program je nyní schodný s kmitočtem 95.0
~ Můj zvěd Pavel Bárta hlásí, že českobudějovické Eldorádio, patřící do rodiny rádií pana Faktora, momentálně nemá RDS. Na Pavlův e-mailový dotaz promptně odpověděl pedro@faktor.cz, z odpovědi cituji: "Problém s RDS je jenom dočasný. Potíže nám totiž způsobuje nespolehlivý software naší dodavatelské firmy. Momentálně jsme se pro velkou poruchovost rozhodli RDS dočasně pozastavit." a dále slibuje, že RDS nahodí co nejdříve a že budou vysílat EON z Eldorádia a Faktoru 2 na Faktor 1.

~ 4. října Během uplynulého týdne jsem experimentoval se softwarovým dekódováním RDS. Používal jsem zapůjčený Conrad RDS Manažer rozšířený o propojení do počítače. Toto propojení je možno přidat (přibastlit) do téměř každého tuneru vybaveném RDS dekodérem, detaily zapojení najdete na webu Čs. DX klubu. Výhodou takového provozu je možnost dekódování všech informací v RDS vysílaných (zvláště výhodné pro PI kód), a také zobrazování dekódovaných dat ihned po rozluštění (nemusíte čekat, až se tuner bude znát celé PS, můžete se dívat, jak naskakují jednotlivé dvojznaky). Jako dekódovací program jsem používal RDSS0375, stáhnout si ho můžete a základní informace o jeho používání najdete na stránkách Hermana Wijnanta. Tento program umožňuje nahrávat samply (ukázky) vysílání RDS na disk k pozdějšímu přehrávání. Několik takových ukázek sem nahrál i já, můžete si je stáhnout zabalené v zipu (obsahuje samply Radiožurnálu, Vltavy, Bontonu, Evropy 2, Karolíny, Radia 1, Frekvence 1, Reginy, Vysočiny a Zlaté Prahy). Byl jsem zklamán kvalitou dekódovaní, jednoduše s RDS Manažerem nikdy nedosáhnete takových výsledků, jako kdyby jste měli připojený přímo dekodér v tuneru.

~ 3. října Je tu aktuální bandscan pro Sázavu. Tentokrát jsem ho pořizoval na svahu svého oblíbeného Kopce, takže směr na západ byl mírně odstíněn a zahlcování přístroje téměř zmizelo (na vrcholu kopce je televizní převaděč). V Sázavě nově slyším vrchlabskou Evropu 2 na 106.4 a Blaník z Prahy na 87.8, ostatní přírůstky lze zařadit do kategorie "nárazové příjmy".

~ 30. září Radio Blaník záhajilo zkušební vysílání na své nové pražské frekvenci 87.8. Program je jiný oproti 95.0, vysílá se čistá hudba bez jinglů a každých 15 minut mužský hlas pronese větu "Posloucháte zkušební vysílání Radia Blaník 87.8 FM Praha". RDS se nevysílá. Zřejmě se vysílá plným výkonem, protože pokrytí je velmi dobré, srovnatelné například s VOXem.
~ Nepropadejte dojmu, že své stránky v posledním týdnu zanedbávám, ale začal jsem tento týden studium na ČVUT a denně dojíždím, takže celkem nestíhám. Také si hraju s RDS Manažerem, který mám zapůjčen od Petra Hory, nahrávám samply atd. Podrobné údaje a samply ke stažení sem dám o víkendu (doufám).

~ 24. září Můj nový havířovský agent Slávek Jelínek hlásí, že od minulého týdne již vysílá nový vysílač Radiohradu z Třince na kmitočtu 97.4. Povolený výkon je 200 W.
~ Včera dopoledne proběhla plánovaná výluka vysílače Jihlava/Javořice. Na uvolněných kmitočtech jsem slyšel na 95.3 pražský VOX a na 100.5 velmi slabě rakouské Life Radio.
~ Přidávám odkaz na stránku Stefana Jakla z rakouského St.Pöltenu. Na jeho Die MedienSeite najdete jeho obsáhlý bandscan (131 položek), přehled rakouských vysílačů, odkazy na stránky rádií v Rakousku i v zahraničí, odkazy na další stránky zabývající se rádiem (i na moji), dále informace o televizi a tisku v Rakousku. Vše pochopitelně v němčině.

~ 22. září Po Radiožurnálu i ČRo 2 - Praha má nový radiotext CRO 2 - PRAHA - ZABAVA A PRIJEMNA HUDBA PO CELY DEN (101.7 Krašov), doposud byl na každém vysílači jiný radiotext hlásající jméno vysílače. Protože nechytám žádný jiný kmitočet Prahy v dostatečné kvalitě, žádá své stálé čtenáře (vím o vás), aby zjistili radiotexty ČRo 2 z ostatních vysílačů.
~ Záhadně mi ze stupnice zmizel liberecký Contact a černohorský ČRo HK. Po bližším prohledání jsem je našel, nezmizeli úplně, ale jsou výrazně slabší než dříve, takže místo nich mám na 101.7 Prahu a na 102.0 Impuls.

~ 17. září ČRo Plzeň se ve svém radiotextu vrátila k výčtu frekvencí a Radiožurnál opakuje stále stejné čtyři radiotexty.

~ 15. září Všechno Je Jinak nebo také Konečně Jsme Se Dočkali by mohl být nadepsán tento odstaveček. Český rozhlas 1 - Radiožurnál konečně zavedl dynamický radiotext, a to na všech svých vysílačích. Informace o aktuálním pořadu (např. ODPOLEDNE S JAKUBEM ZELEZNYM) je střídána se všeobecnějšími slogany, např. CR1 RADIOZURNAL - ZPRAVY Z POLITIKY, EKONOMIKY, KULTURY I SPORTU nebo těmi, které jsem zde uvedl v minulých dnech. Nový radiotext má i Radio Impuls, zní RADIO IMPULS - NEJRYCHLEJSI DOPRAVNI INFORMACE Z CELEHO UZEMI CR. Povšimněte si shodného načasování s článkem na radia.cz :) Na jihlavském vysílači 100.3 si technik nejspíš chtěl udělal z Impulsu legraci a proto Radio Impuls na jihozápadní moravě hlásá, že RADIO IMPULS - NEJRYCHLEJSI DOPRAVNI INFORMACE Z CELEHO SVETA. :-) Další perla se objevila v radiotextu ČRo Plzeň, který zve na akci, která proběhla před čtyřmi měsíci: CESKY ROZHLAS PLZEN ZVE VSECHNY POSLUCHACE A PRIZNIVCE NA | DEN OTEVRENYCH DVERI, KTERY SE USKUTECNI 8.5.99 OD 13 DO 17 HOD. :-D Tak nevím, jestli jsou to změny k dobrému...

~ 14. září Tak Radio Proglas na 96.0 z Příbrami už nevysílá, jak mi píše můj západněji žijící zvěd Pavel Bárta. Toto dočasné srpnové vysílání bylo u příležitosti nějakého mládežnického křesťanského setkání a oficiálně to byl "pokusný provoz za účelem proměření kvality signálu" - Radio Proglas totiž nemělo řádnou licenci, jen svolení Rady pro RTV, která mu umožnila měsíční provoz. Od Lubora Přikryla přímo z Radia Proglas dostal Pavel tuto odpověď: "Dobrý den, vysílání bylo dočasné, pak bylo doufejme dočasně zrušeno a nyní se snažíme dostat licenci na trvalý provoz shodného vysílače." Nuže uvidíme.

~ 12. září Radiožurnál už dokončil změnu radiotextů, na všech vysílačích, které chytám (88.5, 89.1, 89.7, 90.9, 93.1, 94.6, 95.9, 98.9 a 99.2) je nyní tento radiotext: CESKY ROZHLAS 1 - RADIOZURNAL * S NAMI MATE PREHLED *.

~ 7. září Český rozhlas 1 - Radiožurnál má nové radiotexty - na pražském vysílači 94.6 je CESKY ROZHLAS 1 - RADIOZURNAL * ZPRAVODAJSTVI 24 HODIN DENNE, na 88.5, 89.7, 91.1, 93.1 a 95.9 je CR1 RADIOZURNAL - NEJRYCHLEJSI ZPRAVODAJSTVI Z DOMOVA I ZE SVETA a na 89.1, 90.9, 98.9 a 99.2 je starý CR1 RADIOZURNAL - NEJRYCHLEJSI ZPRAVODAJSTVI Z DOMOVA A ZE SVETA. Zatímco v Praze je změna převratná, na ostatních vysílačích je změněno jen jediné písmenko.

~ 5. září RDS Radia Orion z Jeseníků na 88.1 se vrátilo zpět na "__ORION_" (ex. "ORION___"). Navíc mi na jednom speciálním místečku nad Sázavou jde Profil z nového vysílače Chotěboř, dokonce s RDS.

~ 2. září V RDS pražského Radia Classic na 98.7 došlo ke změně PS, které je nyní "_CLASSIC" (ex. "CLASSIC_"), došlo tedy k posunutí o jeden znak doprava.

~ 1. září Včera v dopoledních hodinách proběhla částečná výluka vysílače Černá hora, úplně vypnuté byly jen některé kmitočty, ostatní měly snížený výkon. Díky vypnutí 101.9 mi šel ČRo 2 na 101.7 s RDS a Impuls na 102.0 také s RDS.

~ 27. srpna Včera bylo šílené vedro, teploměr na okně mého bytu ukazoval v poledních hodinách 32 stupňů Celsia. Není divu, že se vytvořily tropo podmínky pro dálkový příjem. Navíc byl vypnutý vysílač Krásné. Neobvyklé příjmy na mé oblíbené kótě Vlkaňák jsou shrnuty v tabulce.

89.8MDR LifeChemnitz, D 96.8Bayern 1Hoher Bogen, D
90.1MDR LifeDresden, D 97.0__DLF___DeutschlandfunkChemnitz, D
92.8MDR 1 SachsenChemnitz, D 97.3DeutschlandfunkDresden, D
93.8>RMF_FM<RMF FMLuban, PL 99.9Ö 3Wien, A
93,8_MHZ102.7Antenne ThüringenSonneberg, D
_LUBAN__107.1Bayern 5 AktuellOchsenkopf, D

~ 26. srpna Včerejšek jsem strávil na chatě Pavla Bárty u Struhařova, kde jsme pracovali na unikátním bandscanu, který nyní čítá 236 stanic. Ulovili jsme téměř 20 nových stanic a rozšířili bandscan o údaje systému RDS a o hodnocení kvality signálu. Nově přibyly (z nejzajímavějších) Ö 3 z Grazu, HR 2 z Hoher Meissner, soukromá Landeswelle Thüringen na dvou kmitočtech, Radio Bonton až z České Lípy, SWR 3 z Witthofu, rakouské Radio-N z Vídně či nová rakouská stanice Welle 1 ze Salzburgu. Jako opravdovou lahůdku jsme zaznamenali sunshine.live z Německa a Danubius z Maďarska.
~ Nezapomeňte, že na dnešek je plánována výluka vysílače Krásné. Ticho na notoricky známých kmitočtech by mělo býti mezi osmou ranní a druhou popolední.

~ 12. srpna Včerejší zatmění slunce mě nechalo klidným, co mě však klidným nenechalo, byla výluka vysílače Buková hora. Na uvolněných kmitočtech se bohužel nic neobjevilo, jen na 89.0 bylo velmi slabě slyšet Radio Prácheň z Písku.

~ 11. srpna Dostal jsem mail od Petra Hory, donedávného redaktora VKV-FM rubriky v DX revue. Podle jeho informací již začalo vysílat Radio Profil z Havlíčkova Brodu na 96.3 a také z Chotěboře na 103.6. Radio Proglas z Příbrami na 96.0 vysílá od 1. srpna a v RDS je "PROGLAS+".
~ Podivné věci mezi nebem a zemí se dějí! Včera jsem psal o tom, že pracovník rádia opravil chybu na mé stránce, dnes píši o tom, jak díky mé stránce byla opravena chyba na vysílači. 30. července jsem psal o začátku vysílání Rádia Proglas z Liberce a zmínil jsem chybu v alternativních frekvencích. Ta byla hned příštího dne opravena. Cituji z emailu od Petra Hory: "Vcera mi volal clen CSDXC Pavel Duda z Liberce, ktery pracuje na Jestedu a rikal, jak se to sebehlo. Totiz ty zaokrouhlene AF zjistil nezavisle na me i Jan Hornyak a napsal o tom na svoji Pavi DX stranku a Pavlovi Dudovi zrovna v praci konecne zprovoznili Internet a tak si to shodou okolnosti precetl a hned vstal, a sel to opravit, preprogramoval to tak, jak to ma byt spravne."
~ Nezapomeňte, že na dnešek je plánována výluka vysílače Buková hora.

~ 10. srpna Aktualizuji bandscan pana Pavla Bárty. Po přesunutí vysílače Radia City mu nejde Bayern 1, po spuštění Proglasu na 97.9 a zesílení výkonu na povolených 22 kW mu zmizelo Ö2 - Radio N z Vídně a na 96.0 po spuštění taktéž Proglasu ze Svaté hory u Příbrami mu nejde Polskie Radio Wroclaw (sledujete, jak se ten Proglas rozpíná?) Opravuji umístění vysílače 107.4 Radio FM Plus. Na mou chybu pana Bártu upozornil emailem pan Voborník přímo z Rádia FM Plus. Je vidět, že nadšenecké stránky pravidelně čtou i přímo lidé z jednotlivých rádií. Mimochodem, nové stránky Rádia FM Plus na http://radio.fmplus.cz/ jsou opravdu špičkové, nutno vidět.

~ 9. srpna Včera odpoledne, kolem 16. hodiny, byl výpadek vysílání Vltavy z Javořice na 95.4 - vysílalo se ticho, bez RDS. Asi v 16.30 bylo vysílání obnoveno, avšak Radiožurnál (90.7) i Vltava vysílají s nižším výkonem než dříve (jejich příjem je mnohem horší). Ostatní stanice šírené z Javořice jsou beze změn.

~ 3. srpna Je tu srpen a s ním i aktualizace sázavského bandscanu. Přibylo Radio Orion na 88.1

~ 30. července začalo vysílat Radio Proglas z vysílače Ještěd. PS "PROGLAS,", PTY Culture, RT viz sbírka radiotextů, CT ano (a přesně), TP ne, AF ano, ale podivně: 90.0, 93.0, 96.0 a 107.0 - evidentně někdo neuměl nastavit desetinné místo, a samozřejmě PI 2AA1. Posledních pár dní před svým koncem zešílelo Radio Triangl, jejich děkovací smyčku Radě si můžete stáhnout na radia.cz, včera se vysílal střídavě náboženská píseň a housová skladba 666 - Diablo a zhruba od 19.00 večer jen monofonní tón 1000 Hz.

~ 29. července. Je tu pro vás stránka Chorvatsko 99, shrnující veškeré moje rozhlasové pozorování z dovolené na Slovensku a v Chorvatsku. Spousta stanic pro mne dosud zůstává záhadnými, takže pokud víte, pomožte mi s identifikací.

~ 27. července konečně zpátky z dovolenky v Chorvatsku. Připravuji obsáhlou stránku plnou road-logů, bandscanů, a dokonce i fotografií vysílače Biokovo, kam jsem se mimojiné vypravil.
~ Na obzoru jsou zase výluky některých vysílačů, už se těším, jaké stanice se na uvolněných kmitočtech objeví. Buková hora 11.8. 2-18, Krásné 26.8. 8-14, Černá hora 31.8. 8-14, Kleť 8.9. 10-16 a Javořice 23.9. 9-14 budou pro mě nejzajímavější. Plný seznam je v DX revue 7 (dnes mi přišla).

~ 14. července. Včera mi přišel emailem od Pavla Bárty jeho bandscan z obce Struhařov, která leží asi 30 km západně ode mně. Bandscan je to velmi obsáhlý, čítá 215 kmitočtů. Pavel má vynikající podmínky hlavně ve směru na Bavorsko.
~ Právě jsem zjistil, že mi zničeho nic jde doma velmi silně Radio City. Nejspíš už se jim podařilo přemístit vysílač na spalovnu malešickou. Tady v Sázavě je to opravdu rozdíl třídy. Přidal jsem jejich (mimochodem velmi obskurní) radiotext do sbírky radiotextů.

~ 13. července Zítra odjíždím na 1,5týdenní cestu po Slovensku, Rakousku, Slovinsku a Chorvatsku, zvané přibližování se k moři čili dovolená. Samozřejmě rádio si vezu sebou a o své dojmy se po návratu podělím.

~ 3. července zveřejňuji svoji sbírku RadioTextů. V posledním půlroce jsem ji dost zanedbával, takže teď se na ni zase vrhnu. Přijímám bohužel jen dvě stanice, které se o svůj RadioText dobře starají, a to Frekvenci 1 (23 různých RadioTextů) a Kiss 90 FM (20 různých RadioTextů), ostatní stanice se statickými texty mají dohromady 39 RadioTextů - celkový součet je 82. Děkuji páně Slezákovi za povolení vykrást jeho stránky.
~ V dnešní Mladé Frontě DNES jsem se dočetl, že osvícené Radě nebyl jediný z deseti zájemců o kutnohorský kmitočet 90,2 dost dobrý a tak radši všechny odmítla a vyhlásila nové licenční řízení. Naokraj: autor napsal, cituji: "neuspěly ani společnosti, které provozují například rádia Live, Černá Hora či Jizera".

~ 2. července jsem si vzpomněl, že včera jsem sem zapomněl napsat něco o Rádiu Impuls. Když jsem včera pořizoval ten bandscan, všiml jsem si, že jednotlivé vysílače Radia Impuls byly postupně na několik minut umlčeny. Vysílalo se ticho s RDS. Konkrétně: 14.39-14.41 Trutnov (92.1) společně s Prahou (96.6), 14.42-14.43 České Budějovice (102.9). Ostatní jsem prošvih'.

~ 1. července jsem otevřel tuhle webovou jámku. Je tu dnešní bandscan pro Sázavu, dnešní domácí i zahraniční všečasovec.
~ Postřehy z éteru: jeseníková Evropa 2 má rozkošně rozpadlé RDS, vysílá se fragment PS (......11) a PI 5158.
~ Liberecký Radiožurnál (95.9) má nějakou závadu na RDS kodéru, která způsobuje, že TA kód je neustále spínán a zase vypínán několikrát za sekundu.
~ V sobotu 26. června sem se zůčastnil klubové exkurze do Českého rozhlasu Hradec Králové a do TV Galaxie. Byla to první klubová akce, které jsem se zůčastnil. Bylo to velmi zajímavé a všem, kteří se podíleli na organizaci, děkuji za námahu. Na místě jsem zakoupil CDčko s jingly českých a slovenských rádií, které je, jak jinak, skvělé. Můj nejoblíbenější je z Radia Koliba, ten druhý.

< Paví FM DX stránka <

Páv Lučištník 9.4.2001